Jak konečně skoncovat s vadami na skle při pískování pomocí UV fotocitlivých šablon?
Jistě se Vám občas stane, že při pískování dojde k propískování motivu, podfouknutí šablony nebo jiné deformaci loga, díky které musíte materiál pískovat celý znovu. Tento problém se týká asi nás všech a je u ruční práce zcela pochopitelný. Někdy si ale takovou chybu dovolit nemůžeme, například kvůli vysoké ceně a jedinečnosti pískovaného materiálu.
1. Teplota materiálu
Obzvláště v zimních měsících se může stát, že materiál, jež má být pískován, je uskladněn často v nevytápěných místnostech a převezme okolní teplotu.
V těchto případech je nutné tento materiál navézt do místnosti, která má pokojovou teplotu (18-22°C), díky tomu pak šablona nemá problém přilnout a pevně drží na svém místě.
2. Materiál kvalitně odmastěte
Někdy si lidé mylně myslí, že sklo či jiný materiál lze považovat za čisté po vyleštení hadříkem, ale není tomu tak. Prachové částice je třeba odstranit vlhkým hadrem, nejlépe v kombinaci s čističem skla, který sklo zároveň zbaví i možné mastnoty, otisků prstů a dokonale materiál očistí.
3. Šablonu na pískovaném materiálu pořádně utlačte
Po aplikaci šablony dbejte na to, aby byla šablona dostatečně utlačena. K tomuto můžete použít přítlačný váleček, díky kterému vyvinete rovnoměrný tlak po celé ploše šablony. Správné přilnutí šablony k materiálu poznáte tak, že při snímání vrchní, transparentní krycí folie, se spodní , barevná folie neodlučuje od povrchu materiálu a pevně drží. TIP : Nechejte šablonu přilepenou na materiálu alespoň hodinu, její přilnavost se díky nasátí okolní vlhkosti zvýší .
4. Eliminujte bublinky
Díky nekvalitní aplikaci se může stát, že pod folií vznikají bublinky-největší riziko pro podfouknutí folie či propískování folie tam, kde nechceme. K vytlačení bublin použijte přítlačný gumový váleček, který vyvíjí na šablonu rovnoměrný tlak. UPOZORNĚNÍ : Nevytláčejte bubliny z jednoho okraje ke druhému, ale od středu šablony do stran-nebudete tak bublinu ,,hrnout“ před válečkem a šablona se neponičí. TIP PRO VÁS : Použijte ovalovací kotouč ,,BubbleEx“-přejeďte kartáčem jemně po celé ploše motivu, štětinky kartáče propíchnou bubliny a šablona v těchto místech přilne k materiálu. Po ovalovacím kartáči opět utlačte šablonu válečkem.
5. Tryskejte ve správném směru
Při tryskání materiálu dbejte na nastavení správného tlaku v pískovací kabině (rozdílné pro injektorový a tlakový systém), trysku držte kolmo k materiálu a ve vzdálenosti 5-10 cm. UPOZORNĚNÍ : Pozor na smíchání různého druhu abraziva dohromady-díky tomu se může tát, že větší zrna Vám poškodí folii a propískujete motiv i tam, kde nechcete.
GDS NA INSTAGRAMU
Pravidelně přidáváme fotky nových produktů, realizací, nebo jenom tak od nás z firmy. Sledujte nás.
více informacíPŘEDNÁŠKA: BAREVNÝ TISK FASÁDNÍCH SKEL
Záznam přednáška u příležitosti 14. NÁRODNÍ KONFERENCE ČKLOP na téma potisk fasádních skel.
více informací