Modernizace GLASS CENTRA SUPŠ Sklářské
Modernizace laboratorního vybavení GLASS CENTRA při SUPŠ sklářské Valašské Meziříčí – měření teplotní roztažnosti skel pro průmyslové podniky a veřejnost
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Valašské Meziříčí rozvíjí aplikovaný výzkum skelných materiálů. V rámci této aktivity byl realizován nákup dilatometru na měření koeficientu teplotní roztažnosti stávajících i nově vyvíjených skel pro průmyslovou i uměleckou činnost.
Specifikace dilatometru:
Výrobce: firma NETZSCH-Gerätebau GmbH Selb
Typ: DIL 402 CL Expedis
Horizontální dilatometr pro přesné měření rozměrových změn vzorků (délkových, příp. objemových) v závislosti na teplotě pro teplotní rozsah od teploty okolí do 1150°C. Rozměrové změny jsou převáděny na výstupní signál bezúdržbovým optoelektrickým snímačem s možností měření v inertní, oxidační a redukční atmosféře.
Parametry pece:
- Rychlost ohřevu 0.001 K/min … 50 K/min
- Teplotní přesnost 0.1 K
- Rozlišení odečtu teploty 0.001 K
- Teplotní stabilita izotermická ± 0.02 K
Měřící parametry a parametry přístroje:
- Automatické měření délky vzorku s přesností 0.01 mm za předdefinované přítlačné síly
- Funkce automatického optimálního usazení vzorku
- Maximální délka vzorku 52 mm
- Maximální průměr vzorku 8 mm
- Měřící rozsah 10000 µm (±5000 µm)
- Rozlišení ΔL 2 nm přes celý měřící rozsah 10 mm
- Opakovatelnost měření ΔL/L0,002%
- Přesnost měření ΔL/L0 0,003%
- Detekce a řízení kontaktní přítlačné síly 10 mN až 3N během měření
- Plynotěsný design přístroje
Programové vybavení:
- Měřící SW pro programování experimentu s možností změny programu během měření
- Expertní SW Proteus 8.02 pro vyhodnocení dat s možností průběžného vyhodnocení běžícího experimentu bez jeho přerušení
- Kalibrace teploty pomocí fázových přeměn standardů
- Automatická detekce bodu měknutí vzorku – zabraňuje poškození přístroje při jeho překročení
Výstupy měření:
- Stanovení koeficientu teplotní roztažnosti, teploty skelného přechodu, teploty měknutí a dalších teplot fázových přeměn, rekrystalizace, tání, tuhnutí apod.
Průběh měření:
Pro měření dilatace se používá skleněný váleček o délce asi 25 mm a průměru 5 mm. Vzorek musí být dobře vychlazen z důvodu odstranění zbytkového napětí a nesmí obsahovat zjevné vady, zejména šlíry a bublinky. Po celé délce musí mít stejný průřez, tedy bez konicity. Vzorkem může být i hranolek nepřesahující maximální rozměr jeho uložení v dilatometru.
Po vložení vzorku do přístroje se změří jeho počáteční délka a spustí automatický měřící cyklus s předem nastavenými parametry. Po ukončení měření se data vyhodnotí pomocí expertního SW Proteus, graficky se znázorní na PC a na tiskárně se vytiskne závěrečný protokol s uvedením naměřených hodnot: koeficientu délkové roztažnosti, transformační teploty a dilatometrické teploty měknutí.
Pro výpočty středního součinitele teplotní roztažnosti se standardně používá teplotní rozsah 20 – 300°C. Přístroj DIL 402 CL Expedis umožňuje měření dvou vzorků skel současně nebo současné měření vzorku skla a známého standardu.
Pokud máte zájem o měření roztažitelnosti skla, kontaktujte nás na telefonu +420 605 467 969 nebo emailu jtesar@sklarskaskola.cz
UDĚLEJTE SKLO LEPŠÍ
NANO ochranný lak Invisible Shield udělá snadno, rychle a levně vaše sklo lepší.
více informacíNANO barvy
NANO barevný ochranný lak na pískovaný povrch. Slouží jako účinná ochrana pískovaného povrchu skla.
více informací