Obtisky / obecné informace
Pracovní postup - Aplikace vypalovacích, vodou snímatelných obtisků.
Podmínky přenosu:
1. Voda: nesmí obsahovat vodní kámen ani jiné látky, které by mohly způsobit zhoršení kvality. Doporučujeme používat destilovanou, příp.měkkou pitnou vodu. V průběhu používání doporučujeme častou výměnu.
2. Doporučená teplota vody: 20 - 25°C
3. Sklo: musí být absolutně čisté, odmaštěné a zbavené možných zbytků mycích prostředků.
4. Postup přenosu obtisku na sklo: Obtisk ponoříme do vody a počkáme, až lze lehce sejmout. V žádném případě se obtisk nesmí snímat, jestli-že není dokonale oddělen. V tomto okamžiku přenášíme na sklo - vezmeme uvolněný obtisk i s papírem, přiložíme na sklo a jemně vyjmeme obtiskový papír.
5. Fixace obtisku na sklo: po přenosu na sklo se obtisk lehce přidrží za okraj laku, umístí se na určené místo a od středu se nejlépe raklovou gumou, popř.suchým a měkkým hadříkem lehce vytírá k okrajům až do úplného odstranění vody a vzduchových bublin. Obtisk je možné, pokud neobsahuje zlato a platinu, jemně natáhnout při použití teplejší vody či speciálního změkčovadla, které se přidává do vody.
6. Doba sušení: doporučujeme obtisk ponechat na skle dobře vyschnout po dobu 24hod.
7. Výpal: Podle druhu skla zvolíme vypalovací křivku.
8. Důležité upozornění: vypalovací pec je nutné udržovat v maximální čistotě , při výpalu se nesmí uvolňovat prach a jiné částečky, které mohou způsobovat vady na obtisku. Pec musí mít dobrý odtah. Dále je nutné, aby jednotlivé kusy výrobků byly umístěny v dostatečných vzdálenostech od sebe (cca 4cm).
9. Pozor na obtisky s velkou plochou drahých kovů (zlato, platina aj.): do namáčecí lázně nesmí přijít větší množství obtisků, po sejmutí obtisku by měl přejít do lázně s průtokem vody, kde by mělo dojít k opláchnutí škrobového šlemu, který způsobuje viditelné vady, zejména na zlatých a platinových plochách. Obtisk na sklo se musí aplikovat čistýma rukama a nesmí se dotýkat ploch s drahými kovy. Hlavní zásadou při přítomnosti těchto kovů je, že se obtisk nesmí přelomit, nebo natahovat. Jakmile je obtisk správně nalepen je nutné otřít okolí obtisku vlhkým hadrem, aby zde nezbyly žádné nečistoty, které by mohly způsobit zhoršení kvality. Po zaschnutí obtisku může být proveden výpal, který u drahých kovů musí být s přesně dodrženým pozvolným náběhem, správným odvětráním a opět pozvolným chládnutím. Kvalitu ovlivňuje též správná konstrukce vypalovací pece.
Skladování:
1. Obtisky je nutné skladovat proložené PVC fólií, nebo pergamenovým papírem ve svislé poloze.
2. Ve skladovacích prostorách by měla být stálá teplota a vlhkost s co nejmenšími výkyvy. Doporučená teplota 21°C, vlhkost 60%.
3. Mytí dekorovaného skla v automatických myčkách
Jedny z příčin, které mohou poškodit dekor, nebo povrch skla:
1. Agresivní mycí prostředky: obsahující chlór, fosfáty a jiné látky, které nejsou zcela vhodné pro mytí skla.
2. Kvalita vody: její tvrdost a složení.
3. Teplota vody: používání vyšší teploty vody než 55°C.
4. Doba mytí: příliš dlouhý proces mytí, oplachování.
Doporučené podmínky:
1. Používat mycí stroje na sklo.
2. Nemýt s jinými druhy nádobí.
3. Používat mycí prostředky určené k mytí skla.
4. Nepoužívat dlouhé mycí procesy a po umytí nenechávat sklo v myčce.
5. Správné upravení vody před mytím.
Digi měřák cínové strany
Digitální detektor cínové strany skla. Praktický pomocník pro každého, kdo zpracovává ploché sklo.
více informacíStříkací stěny levně
Profesionální stříkací stěny s dvoustupňovou filtrací pro každého za příznivé ceny!
více informací